بلاگ

تربانتین (Terebenthine)

تربانتین (Terebenthine)

تربانتین یا روغن تربانتین مایعی است روغنی که از تقطیر انگم انواع درختان کاج بدست می‌آید و مصارف صنعتی و دارویی دارد. ماده آلی آنها از گروه ترپن‌ها هستند و ساختار ملکولی گوناگون دارند. تربانتین یا Turpentine یک محلول شیمیایی به شکل روغن است.

موارد مصرف

یکی از عمده موارد استفاده آن بعنوان حلال روغنی در رنگ‌ها و جلا‌ها است. برای رقیق کردن انواع رنگ‌های محلول در روغن کاربرد دارد. همچنین بسیاری از ترکیبات آلی مانند کافور، لینانول و گرانیول از آن تهیه می‌شود.

 

خواص و کاربردهای تربانتین

بعلت قیمت خرید و فروش مناسب تربانتین صدها سال است که به عنوان ماده دافع آب ، حلال و روغن چراغ استفاده می شود. تربانتین در نقاشی رنگ روغنی مورد استفاده قرار میگیرد .

این روغن دارای طعمی قوی و تلخ است و سابقه طولانی در تولید دارو دارد و  به عنوان داروی ضد درد موضعی برای درمان اختلالات روماتیسمی و درمان درد ماهیچه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد اصلی این ترکیب در صنایع به عنوان حلال و منبعی برای سنتز آلی است. به عنوان یک حلال ، از تربانتین برای رقیق کردن رنگهای روغنی ، تولید جلاء و ماده اولیه برای صنایع تولید مواد شیمیایی استفاده می شود. از این روغن به عنوان یک منبع خام در سنتز ترکیبات شیمیایی معطر استفاده می شود.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *