بلاگ

ابزار مغار

مغار چیست و چه کاربردی دارد؟

برای بسیاری از کاربران تازه کار حوزه چوب جالب است که بدانند مغار چیست. مغار یا اسکنه یکی از ابزار آلات نجاری است که برای تزئین و منبت کاری بر روی چوب در نجاری و درودگری استفاده می شود. این ابزار از جنس فولاد ساخته می شود و دارای دسته ای چوبی و تیغه ای فولادی است.مغارها تماما یک شکل نبوده بلکه کارایی آن ها نیز متفاوت است.

 

انواع مغار

مغار تخت

مغار تخت به این صورت است که یک طرف آن کاملا صاف است و یک طرف آن تیز. این تیزی باعث می شود که کنده کاری بر روی چوب در نجاری آسان تر صورت بگیرد. این مغارها برای منبت کاری بر روی چوب و خط انداختن روی آن ها بسیار کمک کننده اند. تیغه های مغار تخت دارای شماره بندی است که میزان تیزی تیغه ی برش دهنده ی آن را تعیین می کند. مغارهای تخت دارای انواع مختلفی است شامل سر کج، نیم باز، قاشقی می شود. استفاده ی اسکنه های سر کج برای کنده کاری نقوشی مثل گل می باشد. مغار نیم باز دارای تیغه ی گرد و مدل قاشقی دارای تیغه ای انحنایی است و هرکدام از آنها کاربرد به خصوصی خواهند داشت.

 

مغار گلویی:

شاید تشخیص مغار گلویی و مغار نیم باز برای کسی که در کار نجاری حرفه ای و متخصص نباشد، کمی سخت به نظر برسد اما می توان گفت که تفاوت این دو مغار در میزان گودی یا گردی آن است.به این صورت که گودی مغار گلویی بسیار بیشتر از مغار نیم باز است و کاربرد آن در منبت کاری هایی است که طرح آن گودی و انتهای زیادی دارد. در این گونه طرح ها باید از مغار گلویی استفاده کرد.

 

مغار شفره:

تیغه این مغار به شکل V است. این مغار را در سایز های کوچک و برزگ و دو شماره می توانید در بازار پیدا کنید. منظور از دو شماره ای که بیان کردیم، همان شماره ی تیغه ی سر اسکنه است که به طور مثال در شماره ی ۴-۴ آن تیغه ی پشت و جلوی مغار مشخص می شود. مغار شفره نیز انواع دیگری دارد که در درودگری کم کاربردند.

 

خصوصیات اسکنه یا مغار چیست؟

اگر برای کنده کاری و منبت کاری ابزاری چون مغار و اسکنه را انتخاب کرده اید، در این کار موفق خواهید بود. اما باید به یک نکته توجه داشته باشید که مغار یا اسکنه از جمله ی ابزارآلات دستی در نجاری است. همانطور که گفته شد انتهای اسکنه از دسته های چوبی یا پلاستیکی ساخته شده و شما هنگام کار با مغار باید با کف دست به این ابزار فشار بیاورید و نکته همین جاست که این نحوه ی کار می تواند در دراز مدت آسیبی جدی به استخوان های دست وارد کند. بنابراین پیشنهاد ما به شما برای جلوگیری از این آسیب ها مغار برقی است.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *